Abstrakt

Močan sodný je méně častou složkou močových konkrementů. Obvykle se vyskytuje jako příměs kamenů z kyseliny močové a whewellitu. Může tvořit také samostatné kameny. Stébelnaté krystaly se skládají do radiálně paprsčitých agregátů. Kaménky mají bílou barvu, jsou drobné, měkké a porézní.

Terminologie

  • Močan sodný-monohydrát
  • NaC5H3N4O3.H2O
  • zkratka MS

Synonyma

  • Urát sodný
  • nátriumurát

Vzhled

Močan sodný vytváří jehlicovité nebo lištovité krystaly, které srůstají do radiálně paprsčitých agregátů. Může být bílý, žlutobílý nebo krémově bílý. Lesk je hedvábný.

Výskyt

Tvoří 0,02 % močových konkrementů. U psů se vyskytuje v 0,2 %, u koček není popisován. OSN-S OSN-E Krystaly močanu sodného se v močovém sedimentu vyskytují zřídka. (Rozpustnost ve vodě při 37 °C roste od kyseliny močové (0,0064 %) přes močan amonný (0,0541 %), močan sodný (0,1408 %) k močanu draselnému (0,2487 %). Kameny vznikají ve slabě kyselé moči (pH nad 6,5) za současné hyperurikosurie. Přispívá také stáza moče. Různé druhy urátů se mohou také vyskytovat u alkalizační terapie kamenů z KM.

Typy konkrementů

I. Monominerální kameny (až 3 mm) jsou tvořené štětičkou jemných bílých radiálně uspořádaných jehlicovitých krystalů s hedvábným leskem a geometrickým středem. Na rozdíl od brushitu je velmi měkký a významně se liší v optických charakteristikách.

II. Typický agregát krystalů MS se vyskytuje někdy na dně papilární jamky u kamenů z whewellitu vzniklých na ledvinné papile.

III. Často se objevuje v poréznějších kamenech z KM nebo v paragenezi s KM a WH, kde jeho bílé jehlicovité agregáty vyplňují dutinky, zvláště na styku vrstev KM a WH.

IV. Tvoří centrálně umístěná jádra kamenů z KM nebo WH.

Obrázky

 Drobné jehličkovité krystaly močanu sodného v polarizačním mikroskopu,zrnkový preparát, zvětšeno 360x.
zvětšeno 360x
Drobné jehličkovité krystaly močanu sodného v polarizačním mikroskopu,zrnkový preparát, zvětšeno 360x. zvětšeno 360x
 Stébelnaté agregáty močanu sodného, které se nalézají v krystalizačním jádru whewellitového kamene. Jádro leží na povrchu v papilární jamce. Elektronový mikroskop.
zvětšeno 55x
Stébelnaté agregáty močanu sodného, které se nalézají v krystalizačním jádru whewellitového kamene. Jádro leží na povrchu v papilární jamce. Elektronový mikroskop. zvětšeno 55x
Detail z předchozího obrázku.
zvětšeno 150x
Detail z předchozího obrázku. zvětšeno 150x
Kulovitý agregát krystalů z močanu sodného. Elektronový mikroskop.
zvětšeno 180x
Kulovitý agregát krystalů z močanu sodného. Elektronový mikroskop. zvětšeno 180x
 
Detail z předchozího obrázku.
zvětšeno 550x
Detail z předchozího obrázku. zvětšeno 550x
Tabulkovitý habitus krystalů močanu sodného.
zvětšeno 1000x
Tabulkovitý habitus krystalů močanu sodného. zvětšeno 1000x